Niezapomniana lekcja

Drukuj

 Niezapomniana lekcja , niezapomniana historia – spotkanie z Sybiraczką.

 We wtorek 17 października 2017 roku na lekcjach języka polskiego w klasach III w Publicznym Gimnazjum w Lubichowie gościła pani Irena Ukleja – prezes Koła Sybiraków  w Starogardzie Gdańskim. Tematem spotkania były wywózki ludności polskiej  do ZSRR. Pani Irena   13 IV 1940  z miejscowości Stanisławów ( Kresy Wschodnie ) została jako siedmioletnie dziecko wywieziona wraz z rodziną (matka, trzyletni brat i dziesięcioletnia siostra) do Kazachstanu.

W niezwykle sugestywny sposób i piękną polszczyzną opowiedziała o losach swojej rodziny, której spokój i normalność przerwała agresja sowiecka na Polskę. Bogu ducha winni ludzie wyrzuceni zostali ze swoich domów na wieloletnią tułaczkę. Głęboko w pamięci pozostał u pani Ireny powrót jej ojca ,który szczęśliwie odszukał swoich najbliższych. W jej wspomnieniach przejawił się opis życia w ekstremalnych warunkach, gdzie temperatura powietrza  dochodziła do minus 70OC, stosunek miejscowych władz i ludzi do  Polaków. Rodzina szczęśliwie wróciła do Polski w 1946 roku.

Potem w Starogardzie Gdańskim spełniła swoje wielkie marzenie i postanowienie – przez ponad czterdzieści lat była nauczycielką języka polskiego.

Na koniec spotkania wysłuchaliśmy wierszy czytanych przez uczniów i hymnu Sybiraków. Pani Irena to niezwykle ciepła i pełna dobroci osoba. Planuje teraz wydać w formie książkowej swoje wspomnienia.

Pełna nostalgii i emocji opowieść wywarła niesamowite wrażenie na uczniach. Ogromna dawka patriotyzmu , prawdy historycznej to lekcja , której nie zastąpi żaden podręcznik.

Friday the 22nd. Design by QualityJoomlaTemplates. Custom text here